A Guinness-könyv szerint a maribori Öreg tőke a világ szőlőmatuzsáleme, 350 évesre becsülik a korát. A pécsi legenda szerint viszont a Papnövelde utca rejti a világ legrégebb óta termő szőlőtőkéjét, hiszen egy belső udvarban, szinte titokban terem ma is évente mintegy száz kiló gyümölcsöt a régi korok tőkéje. A tőkének otthont adó udvar és ház tulajdonosa nem igazán kedveli a nyilvánosságot. A kicsit fiatalabbnak tartott Líceum utcai társa nemrég egy építkezés során került veszélybe, de talán sikerült megmenteni.
Vannak, aki szerint a szőlőt a törökök ültették, de a fajta meghatározása azt mutatta ki, hogy egy itáliai fajta, azaz a rózsaszín tehéntőgy, a Rosa menna di vacca él ilyen régóta itt. Ez azt is mutatja, hogy legalább 150 éve biztosan megvan a tőke, azóta nem telepítették ezt hazánk területén, de sokan úgy vélik, megvan 450 éves is.
Az biztos, hogy a szőlő 80 cm körfogattal bír és szépen kanyarogva lakta be a kis udvart. A terméshozam általában meghaladja az egy mázsát, így a szőlőt évtizedek óta állványzat segíti a túlélésben. A szőlőfajta déli, olasz származása mellett szól az is, hogy sokszor nem tudnak időben teljesen beérni a fürtök. Egyébként valóban sokáig és későn érő csemegefajta, szemei kemények, húsosak, finomak.
A pécsi öreg szőlőtőkék megőrzése és megfelelő kezelése, netán turisztikai hasznosítása időszerű volna, de valódi értékekkel sajnos ritkán foglalkozunk.