Magnókazettás emlékeim
Magnókazettás emlékeim
Papp András / 2025-07-15 lokál
Palády Zoltán, akit elsősorban különböző pécsi rádiók hangmérnökeként és technikai munkatársaként ismerhettünk meg, írt és saját kiadásban megjelentetett egy nagyon érdekes könyvet Magnókazettás emlékeim címmel. A kötet csupán 500 (sorszámozott) példányban jelent meg. Lázba hozott bennünket a hír, ezért felkerestük a szerzőt. 

A Magnókazettás emlékeim című könyvben az író a 80-as és a 90-es évek kazettás emlékeit idézi fel személyes élmények és valós események alapján, fényképekkel gazdagon illusztrálva. A keménytáblás, 144 oldalas mű nem katalógus, nem a saját gyűjtemény mutogatása, hanem egy magnós visszaemlékezései a legendás évtizedekre, sok apró érdekességgel.

Nem is kezdhettük mással a beszélgetést, mint azzal, hogy mi késztette arra, hogy éppen a magnókazettákról írjon könyvet? „Régóta dédelgetett álmom volt, hogy összeszedjem azokat a kazettás emlékeimet, amelyek meghatározó irányt adtak az életemnek a 80-as években” – mondja Zoli. „Sokáig csak terv szinten kezeltem a dolgot, aztán lassan összeállt a fő irány és kialakult a könyv tartalmi gerince. Apránként feldolgoztam a témákat, igyekeztem érdekességet belecsempészni és a pécsi vonatkozásokat is megemlíteni.”   

Zolit középiskolásként szippantotta be a zene, amivel kéz a kézben járt a kazettamásolás és a csere-bere. „Szerencsésnek érzem magam, hogy ebben a korszakban voltam fiatal. Majdnem minden éjjel kazettákat másoltunk. Ez egy olyan kedves része az életemnek, amit nehéz elfelejteni. Ezekből a kazettákból amúgy nagyon sok a mai napig megvan, két színnel gépelt kis papírokkal, hogy mit is tartalmaz a szalag.” Nem kérdés, hogy Zoli mind a mai napig hallgat kazettákat, egy olyan hanghordozót, amit a fiatalok nem is ismernek, bár, mint kiderült, a kazik – a lemezekhez hasonlóan – újra reneszánszukat élik. „Új felvételeket már csak elvétve készítek, de a régi kazettákat rendszeresen hallgatom. A vibráló, pulzáló kijelzőnek van egy varázsa – aki ebbe egyszer beleszeretett, nehezen engedi el az élményt. Természetesen a kazettás rendszereknek mindig is voltak hibái, például óvatlanul bele tudtál törölni a felvételbe, de azt gondolom, hogy ez a kazettás életérzés elengedhetetlen része. A digitális technika térnyerésével már sokkal egyszerűbb pár kattintással keresni és megszólaltatni a kedvenc zenénket, mint a polc előtt tanakodni, hogy mire is vettem fel a keresett dalt vagy albumot. Az online felületek kétségtelenül nagyobb szabadságot adnak, de elmarad az az esztétikai élmény, amit egy gyári hanghordozó kézbevétele jelent. Szerencsére a hanglemez után a kazetta is egy kicsit a reneszánszát éli, egyre több új kiadású műsoros kazetta jelenik meg.”  

A könyv kereskedelmi forgalomba nem került, csak a szerzőtől lehet megvásárolni a magnokazettasemlekeim@gmail.com e-mail címen.

Pécsieknek, zenefanatikusoknak, pécsi zenefanatikusoknak nagyon ajánljuk, szép, hiánypótló munka!

 

 

 

súgó
Álló/Mozgó – mindegy
 
súgó
A nagy erdő, mely tele van homállyal
 
lokál
Függőségek árnyékában: hogyan védheted meg a gyermekedet?